Wat is Smart City Logistics?
“Uitstootvrij binnenstedelijk vervoer van materialen en materieel voor gebouwonderhoud. Twee jaar geleden begonnen we met dit systeem, met als doel bouwgerelateerd vervoer in de stad – op dit moment verantwoordelijk voor ruim een derde van het totale vervoer - te verminderen.
Het toekomstbeeld is dat toeleveranciers van materialen straks in een vroeg stadium delen wat er wanneer en op welke plek nodig is en hun eigen materiaal afleveren bij een hub aan de rand van de stad. Wij clusteren de spullen per klus en bezorgen ze - met een minimaal aantal transportbewegingen – op het werk.
Na de pilot zitten we nu in de ontwikkelfase waarin we het systeem operationeel krijgen voor een aantal ‘launching customers’, die samen met ons gaan leren. Begin volgend jaar moet er een volwassen dienstverlening staan.”

Waarom doet Heijmans dit?
“Als bedrijf willen we een gezonde leefomgeving maken. Dat kunnen we, omdat we ons de afgelopen jaren als organisatie meer richten op de gebruiksfase en door de ervaring met technologische innovaties zoals BeSense veel hebben geleerd. Wil je je onderscheiden, bedenk dan wat je – naast een integraal bouwbedrijf – binnen je bestaande werkzaamheden anders kunt doen, welke problemen je kunt oplossen voor de maatschappij. Smart City Logistics is daar een van de voorbeelden van.
De wereld verandert zo snel, dat je al je creativiteit en flexibiliteit nodig hebt om je werk steeds beter, slimmer en duurzamer te doen. Ik hoop dat we met dit project het goede voorbeeld geven en laten zien dat je een wild idee ook kunt uitvoeren.”

Aanpak eigen CO2-uitstoot werkt
Daling van 8 procentHoe komen de monteurs dan op hun werk?
“Het liefst met het openbaar vervoer of op de fiets. Monteurs zijn minder aan hun bus gehecht dan we denken. Omdat ook hun gereedschap mee gaat met het materiaal, hebben ze geen bus meer nodig. Uit onderzoek weten we dat veel monteurs niet blij zijn met de manier waarop ze zich nu door de stad moeten verplaatsen. Niemand vind het leuk om lang stil te staan voor stoplichten of te moeten zoeken naar een parkeerplek. Die bus maakt hun arbeidsomstandigheden echt niet beter.”