Skip to content
Clemens Hoedjes staat voor de Heijmans ONE in Rosmalen.
Vergunningsvrij bouwen in Vught

De visie op... het versnellen van woningbouw

19 februari 2026

Het woningtekort in Nederland is groot. Mensen zoeken een plek om te wonen, terwijl er nog steeds veel tijd zit tussen plannen maken en realisatie. Procedures duren (vaak) lang en daarmee lopen wachttijden op. Bij Heijmans geloven we dat het sneller kan door de samenwerking tussen overheid en markt te versterken en de mogelijkheden binnen de Omgevingswet te benutten. Het project Buitenplaats Kraaijenberg in Vught toont aan dat woningbouw versnellen echt mogelijk is, binnen de bestaande regelgeving en zonder concessies te doen aan kwaliteit, zorgvuldigheid of rechtsbescherming.

Versnellen van woningbouw kan zonder concessies

“In Vught laten we zien wat mogelijk is wanneer overheid en markt samenwerken”, zegt Clemens Hoedjes, directeur Vastgoed voor de zuidelijke regio. In dit geval was er na een oproep van de gedeputeerde bereidheid bij zowel de wethouder als ambtelijk om hieraan mee te werken. “De wet maakt het sinds twee jaar mogelijk om onder voorwaarden woningbouw zonder omgevingsvergunning toe te staan als het plan past binnen het omgevingsplan. In dat geval is geen aparte vergunning meer nodig. Dat scheelt tijd, administratie én voorkomt stapeling van juridische procedures.” In Vught wordt hiermee de realisatie van ca. 200 woningen met 1,5 tot 2 jaar versneld.

Samenwerking tussen overheid en markt maakt het verschil

Voorwaarde bij de uitwerking was onder andere dat er rekening werd gehouden met mogelijkheden voor participatie, inspraak, zienswijzen of beroep. Hetzelfde geldt voor een regierol van de gemeente op de kwaliteit van het plan. “Hierin hebben de gemeente en Heijmans elkaar snel gevonden en een plan gemaakt. Mede omdat we gebruik maken van onze woonproducten als Horizon, hebben we al vroegtijdig een beeld bij wat we gaan maken”.

“Samenwerking tussen overheid en markt maakt het verschil”
Clemens Hoedjes, directeur Vastgoed Regio Zuid.

“Ik kijk terug op een fijne samenwerking met de gemeente Vught. Een gezamenlijke ambitie en korte lijnen hielpen om de vaart en zorgvuldigheid erin te houden. Daar ben ik trots op.

Deze samenwerking is een goed voorbeeld van hoe we samen kunnen bijdragen aan de woningbouwopgave, ook op andere plaatsen in Nederland”, aldus Hoedjes.

Neem contact met ons op