Skip to content
Jolande Kors op de brug bij het kantoor van heijmans
Begin met een eerste stap

De visie op... duurzame verandering

19 oktober 2026

Waarom gebruiken we kostbaar drinkwater om onze toiletten door te spoelen, terwijl dat ook met regenwater kan? Het is een vraag die manager Jolande Kors zichzelf regelmatig stelt. En precies het soort vraag dat Heijmans met de watercampagne L’eau de Toilet op tafel wil leggen. Want verandering begint niet altijd met een kant-en-klare oplossing. Soms is het stellen van de juiste vraag al een belangrijke eerste stap.

"Ik zet thuis regelmatig een emmer onder de douche om water op te vangen. Dat water gebruik ik vervolgens om het toilet door te spoelen. Een kleine handeling, maar eentje die me iedere keer weer aan het denken zet. Waarom gebruiken we eigenlijk zorgvuldig gezuiverd drinkwater voor iets waarvoor die kwaliteit helemaal niet nodig is?

Ik schreef erover op LinkedIn en kreeg allerlei reacties. Mensen deelden wat ze zelf doen, stelden kritische vragen en kwamen met ideeën en dat vond ik mooi. Niet omdat iedereen het met me eens was, maar omdat mensen gingen nadenken over iets wat we heel vanzelfsprekend vinden en dat is precies wat we bij Heijmans met onze watercampagne willen bereiken.

Ludieke campagne met een serieuze boodschap

Met L’eau de Toilet vragen we op een ludieke manier aandacht voor een serieus onderwerp. We gebruiken schaars drinkwater voor toepassingen waarvoor drinkwaterkwaliteit niet noodzakelijk is, terwijl we ook anders met water kunnen omgaan.

Het gaat mij daarbij niet om goed of fout, of om het vinden van dé beste oplossing. Ik wil vooral dat we met elkaar in gesprek gaan en onszelf de vraag stellen: kan het ook anders?

Want zo vanzelfsprekend als ons watergebruik nu lijkt, is het wat mij betreft niet. We hebben onszelf aangeleerd dat er altijd schoon drinkwater uit de kraan komt, ongeacht waarvoor we het gebruiken, maar met de toenemende druk op onze drinkwatervoorziening moeten we ons afvragen of we dat zo kunnen blijven doen.

Aanvoerder zijn betekent niet dat je alle antwoorden hebt

Bij Heijmans noemen we onszelf een duurzame aanvoerder. Voor mij betekent dat niet dat we vooroplopen en verwachten dat iedereen vanzelf volgt. Het betekent dat we verantwoordelijkheid nemen, zelf stappen durven zetten en anderen uitnodigen om mee te denken en mee te doen.

Dat vraagt ook om de bereidheid om kritisch naar onze eigen manier van werken te kijken. Want als we vinden dat het anders moet, moeten we zelf laten zien wat er mogelijk is.

Dat doen we bijvoorbeeld bij de uitbreiding van Eindhoven Airport, waar regenwater wordt opgevangen om straks toiletten mee door te spoelen. Ook bij de ontwikkeling van woningen kunnen we al vanaf de tekentafel nadenken over hoe we slimmer met water omgaan, zoals we al hebben gedaan in Drachten. Kunnen we regenwater opvangen en hergebruiken? Kunnen we installaties anders ontwerpen? En wat is ervoor nodig om dit soort oplossingen op grotere schaal toe te passen?

Technisch is er al veel mogelijk. Maar dat betekent niet dat verandering vanzelf gaat. Nieuwe oplossingen vragen soms om andere keuzes in ontwerp, investeringen, regelgeving en samenwerking. Juist daarom is het belangrijk dat we het gesprek niet alleen voeren, maar ook samen onderzoeken wat er nodig is om verder te komen.

De manier waarop we met water omgaan, veranderen we niet als Heijmans alleen.
Jolande Kors, manager Heijmans

Veranderen kunnen we niet alleen

De manier waarop we met water omgaan, veranderen we niet als Heijmans alleen. Daarvoor hebben we overheden, drinkwaterbedrijven, ontwikkelaars, bouwers, installateurs en bewoners nodig. Jij en ik. Iedereen heeft daarin een eigen rol, kennis en verantwoordelijkheid.

Ik geloof dat duurzame verandering ontstaat wanneer we die verschillende perspectieven bij elkaar brengen. Niet door vooraf precies te bepalen hoe de oplossing eruit moet zien, maar door samen te onderzoeken wat mogelijk is.

Van bewustwording naar verandering

Met L’eau de Toilet hebben we een onderwerp op tafel gelegd waar we wat mij betreft veel vaker bij stil mogen staan, maar daarmee zijn we er natuurlijk nog niet.

Ik hoop dat we steeds vaker vanaf het begin van een project nadenken over welk water we waarvoor nodig hebben. Dat we alternatieven niet langer als uitzondering zien, maar als een vanzelfsprekend onderdeel van het gesprek. En dat we samen met andere partijen de ruimte creëren om die oplossingen ook daadwerkelijk toe te passen.

Want uiteindelijk gaat het niet om die fles water of die emmer onder de douche. Het gaat erom dat we anders leren kijken naar iets wat jarenlang vanzelfsprekend was.

Als duurzame aanvoerder hoeven we niet alle antwoorden te hebben. Maar we kunnen wel de eerste stap zetten, onze kennis en ervaringen delen en anderen uitnodigen om mee te bewegen.

Dus ja, wij gooien graag een balletje op. Maar het wordt pas echt interessant als anderen meedoen en we samen verder komen."

– Jolande Kors, manager bij Heijmans

Neem contact met ons op